Skip to content

1654 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block192.24
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$107,600
70%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,817+5.3%
2024$2,676+79.5%
2023$1,491+0.5%
2022$1,483+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,092DeedBook 19200, Page 1445Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$65,750
DeedBook 5306, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1968