Skip to content

1749 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block192.24
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
36%
Improvement Value:$102,000
64%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,897+5.3%
2024$2,752+58.3%
2023$1,739+0.4%
2022$1,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 12328, Page 593

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5600, Page 863

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5510, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1969