Skip to content

1787 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block192.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,500
67%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,596+5.2%
2024$2,467+48.5%
2023$1,661+0.4%
2022$1,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 15410, Page 935

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3827, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1968