Skip to content

2153 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 1, 2011

Property Information

Block192.25
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
34%
Improvement Value:$94,100
66%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,357+5.8%
2024$2,227+44.7%
2023$1,539+0.5%
2022$1,531+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 11004, Page 622

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3723, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1969