Skip to content

2253 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$83,489
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block192.26
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$120,900
72%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,059+5.3%
2024$2,906+62.0%
2023$1,794+0.4%
2022$1,786+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$83,489

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16427, Page 1474Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 13720, Page 1228

Property Built

Built

Year Built: 1968