Skip to content

2257 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block192.26
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,428
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
25%
Improvement Value:$139,100
75%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,391+5.3%
2024$3,221+53.9%
2023$2,093+0.4%
2022$2,084+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12504, Page 1545

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 4013, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1969