Skip to content

2236 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block192.26
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$100,300
67%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+5.2%
2024$2,602+44.9%
2023$1,796+0.4%
2022$1,788+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16485, Page 333Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11515, Page 983

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4039, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1969