Skip to content

2172 Mt Carmel BlvdToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block192.26
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
31%
Improvement Value:$115,900
69%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,077+5.2%
2024$2,924+52.2%
2023$1,921+0.4%
2022$1,913+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11393, Page 172

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5693, Page 981

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5171, Page 656

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4475, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1969