Skip to content

2342 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block192.27
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,193
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
22%
Improvement Value:$210,900
78%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+19.4%
2024$4,149+38.4%
2023$2,998+0.4%
2022$2,984+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft1,193DeedBook 19623, Page 1703Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft1,193DeedBook 17884, Page 733Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$55,225
DeedBook 13488, Page 1592

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5326, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1994