Skip to content

2374 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block192.27
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,004
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
24%
Improvement Value:$189,400
76%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,562+5.3%
2024$4,334+19.7%
2023$3,622+22.6%
2022$2,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,004DeedBook 18215, Page 946Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 17978, Page 1448Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$105,900
DeedBook 5217, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1994