Skip to content

2386 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block192.27
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
28%
Improvement Value:$159,000
72%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,008+5.2%
2024$3,808+40.5%
2023$2,710+0.4%
2022$2,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,020DeedBook 19729, Page 1049Recorded7/8/2024

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 15233, Page 740

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 5171, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1994