Skip to content

2302 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2008

Property Information

Block192.27
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,004
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
27%
Improvement Value:$167,900
73%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,189+5.3%
2024$3,980+37.1%
2023$2,903+0.4%
2022$2,890+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5423, Page 128

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5238, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1995