Skip to content

2232 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block192.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$121,300
72%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,066+5.2%
2024$2,913+73.5%
2023$1,679+0.4%
2022$1,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,336DeedBook 19126, Page 1064Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16760, Page 1872Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 13840, Page 1080

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13254, Page 554

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 10256, Page 327

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4171, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1968