Skip to content

2252 Mt Hood LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block192.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,400
67%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,345+5.9%
2024$2,215+49.5%
2023$1,481+0.5%
2022$1,473+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5556, Page 455

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4481, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1968