Skip to content

1758 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block192.29
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$115,900
69%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,059+5.3%
2024$2,906+54.3%
2023$1,883+0.4%
2022$1,875+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,000DeedBook 17598, Page 719Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 17291, Page 850Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 11068, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 1968