Skip to content

2117 Mt Hope LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block192.29
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$121,200
72%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,065+5.3%
2024$2,912+61.4%
2023$1,804+0.4%
2022$1,796+47.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17496, Page 157Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5388, Page 980

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4273, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1968