Skip to content

2008 Mt Hope LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$140,900
Last Sale Date
Mar 11, 2008

Property Information

Block192.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
35%
Improvement Value:$95,600
65%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,689+5.2%
2024$2,555+48.4%
2023$1,721+0.4%
2022$1,714+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,900
DeedBook 13948, Page 1641

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4983, Page 797

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3870, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1969