Skip to content

1685 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$135,200
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block192.30
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
34%
Improvement Value:$95,200
66%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,627+5.2%
2024$2,496+41.1%
2023$1,769+0.4%
2022$1,761+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,200

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16824, Page 1533Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4927, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1968