Skip to content

1625 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block192.30
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,192
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
31%
Improvement Value:$106,100
69%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,789+5.2%
2024$2,650+36.7%
2023$1,938+0.4%
2022$1,930+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14910, Page 562

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 10116, Page 1241

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5611, Page 564

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5035, Page 438

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4059, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1969