Skip to content

1621 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block192.30
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
32%
Improvement Value:$98,500
68%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,651+6.4%
2024$2,491+41.6%
2023$1,759+0.4%
2022$1,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16269, Page 1344Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5258, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1969