Skip to content

2024 Mt Hope LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block192.30
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
35%
Improvement Value:$98,200
65%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,737+5.3%
2024$2,600+51.1%
2023$1,721+0.4%
2022$1,714+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 12113, Page 745

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 3848, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1969