Skip to content

50 Mt Katadin DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block192.31
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
35%
Improvement Value:$98,400
65%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,759+5.3%
2024$2,621+41.8%
2023$1,849+0.4%
2022$1,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,092DeedBook 17659, Page 859Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17231, Page 1069Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 10088, Page 342

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5381, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1968