Skip to content

1624 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block192.31
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
33%
Improvement Value:$99,500
67%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+5.3%
2024$2,571+48.1%
2023$1,736+0.4%
2022$1,728+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 14797, Page 829

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10483, Page 804

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5476, Page 522

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5351, Page 604

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5245, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1968