Skip to content

1705 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block192.31
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
33%
Improvement Value:$96,100
67%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,376+5.9%
2024$2,244+56.5%
2023$1,434+0.5%
2022$1,426+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11049, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1968