Skip to content

1718 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block192.31
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
36%
Improvement Value:$85,400
64%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,431+5.3%
2024$2,309+43.3%
2023$1,611+0.4%
2022$1,604+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,072DeedBook 19500, Page 833Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15875, Page 1106Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4482, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1968