Skip to content

1717 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Apr 6, 1993

Property Information

Block192.31
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$118,800
72%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,771+5.8%
2024$2,620+57.5%
2023$1,663+0.5%
2022$1,655+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 5056, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1968