Skip to content

1733 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block192.31
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$91,200
66%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,518+5.3%
2024$2,392+37.2%
2023$1,744+0.4%
2022$1,736+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17224, Page 248Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 12589, Page 1696

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4989, Page 157

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3873, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1968