Skip to content

1769 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block192.31
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$96,400
67%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,613+5.3%
2024$2,482+47.0%
2023$1,689+0.4%
2022$1,681+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,000DeedBook 20272, Page 1348Recorded2/2/2026

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,000DeedBook 20121, Page 1659Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5460, Page 188

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4513, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1968