Skip to content

32 Mt Rainier DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block192.31
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
38%
Improvement Value:$88,300
62%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,574+5.2%
2024$2,446+45.9%
2023$1,676+0.4%
2022$1,669+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 11034, Page 1412

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5479, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1968