Skip to content

40 Mt Rainier DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block192.31
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
35%
Improvement Value:$98,400
65%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,759+5.3%
2024$2,621+46.3%
2023$1,791+0.4%
2022$1,783+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,092DeedBook 18926, Page 267Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 11283, Page 1497

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5135, Page 259

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3872, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1968