Skip to content

19 Mt Rainier DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block192.31
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
35%
Improvement Value:$91,800
65%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,565+5.2%
2024$2,437+49.0%
2023$1,636+0.4%
2022$1,629+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5322, Page 247

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5126, Page 780

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968