Skip to content

15 Mt Rainier DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block192.31
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
34%
Improvement Value:$95,200
66%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,627+5.2%
2024$2,496+39.4%
2023$1,791+0.4%
2022$1,783+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,000DeedBook 19459, Page 1449Recorded8/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968