Skip to content

3 Mt Rainier DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block192.31
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$99,100
66%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,717+5.3%
2024$2,581+44.5%
2023$1,786+0.4%
2022$1,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,000DeedBook 19067, Page 1338Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 15264, Page 301

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5105, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1968