Skip to content

1732 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block192.32
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$123,300
72%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,103+5.3%
2024$2,948+33.6%
2023$2,206+17.9%
2022$1,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,092DeedBook 18158, Page 40Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16995, Page 193Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16674, Page 1073Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4859, Page 26

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4077, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1968