Skip to content

1588 Mt Everest LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 19, 2003

Property Information

Block192.32
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
35%
Improvement Value:$94,800
65%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,656+5.2%
2024$2,524+39.5%
2023$1,809+0.4%
2022$1,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11797, Page 1875

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4903, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1968