Skip to content

16 Mt Kisco DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block192.32
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
32%
Improvement Value:$101,800
68%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,461+5.8%
2024$2,326+58.4%
2023$1,469+0.5%
2022$1,461+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,092DeedBook 20124, Page 1743Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,092DeedBook 19862, Page 729Recorded11/29/2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5189, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1969