Skip to content

1760 Mt Idenburg LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Oct 1, 2009

Property Information

Block192.32
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$94,600
67%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,330+5.9%
2024$2,201+55.2%
2023$1,419+0.5%
2022$1,411+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 14459, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1969