Skip to content

47 Mt Rushmore DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block192.32
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
36%
Improvement Value:$94,200
64%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,682+5.3%
2024$2,548+69.7%
2023$1,501+0.5%
2022$1,493+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 19060, Page 8

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 10102, Page 1146

Property Built

Built

Year Built: 1969