Skip to content

1956 Stratford CourtToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block192.33
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,552
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
27%
Improvement Value:$640,700
73%
Total Assessment$880,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,046+5.3%
2024$15,245-16.4%
2023$18,245+0.4%
2022$18,165+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4747, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1989