Skip to content

1908 Stratford CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block192.33
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,200
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,200
51%
Improvement Value:$230,200
49%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+5.3%
2024$8,160+4.2%
2023$7,829+0.4%
2022$7,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 14048, Page 184

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4319, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1985