Skip to content

1947 Stratford CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block192.34
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,888
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
31%
Improvement Value:$567,600
69%
Total Assessment$817,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,897+5.3%
2024$14,153+7.4%
2023$13,177+0.4%
2022$13,119+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft3,888DeedBook 17513, Page 147Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4978, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1990