Skip to content

1498 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block192.35
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,404
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$163,300
62%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566+5.6%
2024$4,325+13.8%
2023$3,799+0.5%
2022$3,781+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 16699, Page 1435Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 15761, Page 1306Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$265,757

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 15728, Page 1121Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 13698, Page 935

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12901, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$155,150
DeedBook 4627, Page 672