Skip to content

1486 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block192.35
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$190,700
68%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+5.3%
2024$4,824+9.9%
2023$4,391+0.4%
2022$4,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 16164, Page 1212Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11108, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$168,420
DeedBook 4629, Page 981