Skip to content

1482 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 19, 2014

Property Information

Block192.35
Lot112
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$184,800
68%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+5.2%
2024$4,722+3.2%
2023$4,574+0.4%
2022$4,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 15879, Page 1929Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14172, Page 1437

Property Sale

Sale
$177,510
DeedBook 4630, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1987