Skip to content

1466 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block192.35
Lot116
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,548
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$176,100
66%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,848+5.2%
2024$4,606+10.0%
2023$4,189+0.4%
2022$4,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17317, Page 1351Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$157,397
DeedBook 4620, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1987