Skip to content

1897 Cherryvale CourtToms River, NJ 08755

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block192.35
Lot120
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$202,400
70%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+5.3%
2024$5,027+6.6%
2023$4,714+0.4%
2022$4,693+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10241, Page 67

Property Sale

Sale
$181,775
DeedBook 4654, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1988