Skip to content

1936 Cherryvale CourtToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 4, 2009

Property Information

Block192.35
Lot149
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$187,100
68%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,762+5.5%
2024$4,512+7.3%
2023$4,204+0.5%
2022$4,184+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14308, Page 1563

Property Sale

Sale
$157,250
DeedBook 4653, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1988