Skip to content

1413 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block192.35
Lot181
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$206,400
70%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+5.5%
2024$4,846-4.6%
2023$5,078+0.5%
2022$5,055+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,827DeedBook 19925, Page 41Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$166,450
DeedBook 4913, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1991