Skip to content

1417 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block192.35
Lot182
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$205,400
70%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+5.5%
2024$4,829-3.9%
2023$5,026+0.5%
2022$5,003+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 16676, Page 1008Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 16447, Page 818Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$169,972
DeedBook 4870, Page 571