Skip to content

1421 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 11, 2022

Property Information

Block192.35
Lot183
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,826
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$205,900
70%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+5.3%
2024$5,087-5.0%
2023$5,353+0.4%
2022$5,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,826DeedBook 19258, Page 462Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16685, Page 1757Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$269,901

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16116, Page 1817Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$163,230
DeedBook 4866, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1990